Stojaki na rowery
W dobie coraz większej popularyzacji aktywnego stylu życia i troski o środowisko naturalne nie dziwi coraz większa liczba osób, które zamiast samochodu wybierają rower. Jazda na rowerze, również w mieście, niejednokrotnie umożliwia przemieszczanie się w szybszym tempie niż przy pomocy komunikacji miejskiej, a rowerzysta, w przeciwieństwie do kierowcy samochodu, nie musi się przejmować korkami.
Trudno też zapominać o ekologicznym aspekcie takiego wyboru: jazda na rowerze jest znacznie korzystniejsza dla środowiska naturalnego niż samochody i autobusy, a dodatkowo regularna aktywność fizyczna doskonale wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. By jednak korzystanie z rowerów w mieście było komfortowe, należy zadbać o odpowiednią infrastrukturę oraz małą architekturę miejską – przede wszystkim o odpowiednio rozmieszczone stojaki rowerowe.
Stojaki na rowery: dlaczego warto?
Trudno zaprzeczyć, że żyjemy w czasach zmieniającej się świadomości społeczeństwa miejskiego i coraz większego nacisku, kładzionego na ekologię. Jeszcze nie tak dawno rowery były w miastach rzadkością, podczas gdy dziś kolejne miasta inwestują w rozbudowę ścieżek rowerowych, powstają też kolejne sieci rowerów miejskich, umożliwiające rowerową aktywność także tym osobom, które nie posiadają własnego jednośladu. Dlatego nacisk, kładziony na odpowiednią ilość i rozmieszczenie stojaków rowerowych w przestrzeni miejskiej wydaje się być całkowicie naturalny.
Parkingi rowerowe
Najczęściej wykonane są ze stali nierdzewnej lub ocynkowanej i mogą mieć bardzo różne kształty. Bardzo popularne są stojaki rowerowe typu „U”, gdzie rower mocowany jest do poprzeczki stojaka. Takie modele wykonuje się z rur o różnych średnicach, płaskowników lub profili. Obecnie coraz częściej spotyka się szeregowe stojaki na rowery, które umożliwiają jednoczesne zabezpieczenie większej ilości jednośladów. W zależności od potrzeb, stojaki szeregowe na rowery mogą być niewielkie, na dwa-trzy rowery, jak i znacznie większe, nawet na kilkanaście czy dwadzieścia rowerów. W miejscach, gdzie wymagane jest jednoczasowe zabezpieczenie większej ilości rowerów, można natomiast zamontować stojaki rowerowe dwustronne. Do obustronnego parkowania przeznaczone są także stojaki na rowery spiralne, które zajmują bardzo niewiele miejsca a są przy tym wyjątkowo pojemne.
Stojaki rowerowe na ogól przystosowane są do zabezpieczania wszystkich wielkości i modeli rowerów, dlatego z powodzeniem mogą z nich korzystać zarówno właściciele klasycznych „damek” jak i zaawansowanych, nowoczesnych rowerów miejskich. W celu zapewnienia im stabilności stojaki rowerowe są zazwyczaj przykręcane do podłoża, choć dostępne są również modele z opcją wbetonowania (zwłaszcza stojaki na rowery typu „U”). Najczęściej montuje się je do podłoża, jednak alternatywę dla takich modeli mogą stanowić ścienne stojaki dla rowery, wykorzystywane zwłaszcza w ciasnych przestrzeniach.
Tekst chroniony prawami autorskimi. Zakaz kopiowania.






