Ławki parkowe betonowe
Ławki parkowe stanowią bardzo ważny element małej architektury miejskiej. Dzięki nim tereny zielone stają się idealnym miejscem nie tylko do aktywnego odpoczynku, ale również do spokojnego relaksu w cieniu drzew. Obecnie mamy do wyboru wiele modeli ławek parkowych, wśród których rosnącą popularnością cieszą się ławki betonowe.
Ławki parkowe betonowe
najczęściej składają się z masywnego, betonowego stelaża, na którym wsparte jest drewniane siedzisko. Dostępne są również modele wykonane całkowicie z betonu, jednak są znacznie mniej rozpowszechnione. W zależności od potrzeb mogą mieć prostą konstrukcję bez oparcia lub mogą by wyposażone w oparcie.
Betonowe ławki uliczne – zalety
Ławki do parku wykonane z betonu mają wiele zalet, które sprawiają, że to właśnie te modele są coraz częściej wybierane. Są masywne i solidne, a bogaty wybór różnorodnych modeli zapewnia takim ławkom praktycznie nieskończone możliwości aranżacyjne.
Podstawową zaletą takich mebli miejskich jest ich trwałość. Zarówno beton, jak i drewno są materiałami odpornymi na działanie czasu, dzięki czemu ławka z betonu jest inwestycją na długie lata. Elementy betonowe praktycznie nie wymagają konserwacji, a drewniane siedziska i oparcia, jeśli są odpowiednio wykonane i zaimpregnowane, również zachowują swój estetyczny wygląd przy minimalnym nakładzie pracy.
Duże znaczenie ma również fakt, że parkowe ławki z betonu wykonane są w całości z naturalnych materiałów, dzięki czemu doskonale komponują się z otaczającymi przestrzeniami zielonymi. Ławki metalowe są bardzo podatne na działanie temperatury (silnie nagrzewają się w słońcu i są bardzo zimne na mrozie), podczas gdy beton i drewno w znacznie mniejszym stopniu absorbują ciepło i reagują na ujemne temperatury, przez co betonowe ławki parkowe są bardziej komfortowe w użytkowaniu.
Niezaprzeczalnym plusem betonowych ławek parkowych jest też ogromny wybór modeli, dzięki czemu takie ławki można precyzyjnie dopasować do stylistyki terenów zielonych i pozostałych elementów małej architektury miejskiej w taki sposób, by tworzyły spójną, harmonijną całość. Zarówno elementy betonowe, jak i drewniane mogą mieć różne odcienie, dodatkowo niektóre modele betonowych ławek parkowych wykonywane są z betonu malowanego, co zapewnia dodatkowe możliwości aranżacyjne.
Ławki z betononu architektonicznego
występują nie tylko w różnych odcieniach, ale również kształtach. Wokół dużych drzew można umieścić na planie kwadratu cztery ławki prostokątne lub kilka ławek, z których każda stanowi wycinek okręgu, dzięki czemu całość otacza znajdujące się w środku drzewa, stanowiąc spójną całość z otaczającą przyrodą. Bardzo różne kształty mogą mieć również same betonowe stelaże, na których wspiera się ławka.
Nie zapominajmy również o wadze takich ławek, która w kontekście ławek ogrodowych mogłaby być uznana za wadę, jednak w przypadku ławek parkowych jest niewątpliwą zaletą. Betonowe ławki parkowe są ciężkie i masywne, dzięki czemu zyskują stabilność i niestraszne im ani gwałtowne zjawiska atmosferyczne, ani działania ludzi – ławki miejskie betonowe są trudne do przewrócenia czy przemieszczenia w inne miejsce, a więc bardzo odporne na wybryki wandali. Dodatkowo, dzięki swojej wadze, na ogół nie trzeba ich w żaden sposób przytwierdzać do podłoża, choć dostępne są również modele przeznaczone do wkopania w ziemię.
Podsumowując, ławki uliczne betonowe posiadają wiele zalet, dzięki czemu stają się coraz popularniejszym wyborem jeśli chodzi o aranżację miejskich przestrzeni zielonych.
Tekst chroniony prawami autorskimi. Zakaz kopiowania.





